Kategoria AM – Do czego uprawnia prawo jazdy kat. AM?

Kategoria AM i B1- czyli jazda samochodem przed osiemnastką.

Posiadanie wcześniejszych uprawnień i samodzielne kierowanie pojazdem to marzenie wielu nastolatków. Kiedyś było to możliwe dzięki posiadaniu karty motorowerowej, o którą można było starać się już w wieku 13 lat, teraz sprawa wygląda trochę inaczej, a osoby przed osiemnastym rokiem życia mogą starać się o prawo jazdy kategorii B1 lub AM. Co to za kategorie, czym się charakteryzują oraz jak wyglądają kurs i egzamin na prawo jazdy? Odpowiemy na wszystkie te pytania i wyjaśnimy wszystkie zasady obu kategorii.

Do 2013 roku każdy, kto ukończył 13 lat, mógł starać się o kartę motorowerową. Egzaminy odbywały się w szkołach i zazwyczaj cały etap przebiegał dosyć prosto. Obecnie, odkąd zamiast karty motorowerowej zostało wprowadzone prawo jazdy kategorii AM, sprawa jest utrudniona. Przede wszystkim aktualnie, aby uzyskać uprawnienia, należy zdać egzamin państwowy, którego koszty są znacznie wyższe, a zdobycie go trudniej dostępne, niż wcześniej, podczas egzaminu odbywającego się na terenie szkoły, a wiek, jaki jest niezbędny do przystąpienia do egzaminu to 14 lat.

Prawo jazdy AM uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim, czyli pojazdem, którego masa nie przekracza 350 kg. Motorowerem nazywamy pojazd dwu lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika spalinowego, która nie przekracza 50 cm3 (w przypadku silnika elektrycznego 4 kW), którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Daje to zdecydowanie więcej możliwości niż dotychczas karta motorowerowa, dzięki uzyskanym uprawnieniom można prowadzić każdy jednoślad, którego parametry mieszczą się w dozwolonych limitach, mogą być to skutery albo lekkie quady.

Kategoria B1

Dzięki uzyskaniu prawa jazdy kategorii B kierujący ma możliwość kierowania czterokołowcem ciężkim, czyli pojazdem do przewozu osób (do 400 kg) lub ładunków (do 550 kg), którego moc silnika nie przekracza 15 kW (20,4 KM). Są to pojazdy z homologacją L7e, czyli tzw. mikrosamochody. Automatycznie kierujący dostaje również uprawnienia na kategorię AM, które wymieniliśmy powyżej. Przyszły kierowca może przystąpić do egzaminu po ukończeniu 16 lat, a do kursu z pisemną adnotacją od rodzica lub opiekuna, z której wynika, że wymagany wiek zostanie osiągnięty w momencie ukończenia kursu, zanim zacznie zdawać egzamin (przystępuje do kursu w wieku 15 lat i 9 miesięcy).

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy kat. AM oraz B1?

Oba egzaminy mają dość podobny schemat, przypominający egzamin na kategorię B, oczywiście także dzielą się na cześć teoretyczną oraz praktyczną, z czego pierwszy etap jest na placu manewrowym a drugi na ulicach miasta. W przypadku kat. AM kursant ma łącznie 20 godzin (10 godzin praktyki i 10 teorii), zawartych w kursie na przygotowanie do egzaminu i naukę. Z kolei osoba przygotowująca się do egzaminu na kategorię B1, posiada 30 godzin teoretycznych oraz 30 praktycznych, jak przy kategorii B.

Jeśli interesuje Cię odpowiednia szkoła jazdy w Bytomiu, dzięki, której zdasz za pierwszym razem, nie zwlekaj ani chwili dłużej i już dziś zapisz się na kurs! Gwarantujemy miłą, bezstresową atmosferę i wysoką zdawalność. Do zobaczenia!