Jak zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu? Sprawdzone sposoby – pompy ciepła i rekuperatory

Pompy ciepła stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i klimatyzatorów we wszystkich klimatach. Podobnie jak Twoja lodówka, pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z chłodnego miejsca do ciepłego. W sezonie grzewczym pompy ciepła przenoszą ciepło z chłodnych na zewnątrz do ciepłego domu. W sezonie chłodniczym pompy ciepła przenoszą ciepło z domu na zewnątrz. Ponieważ przekazują ciepło, a nie wytwarzają je, pompy ciepła we Wrocławiu mogą skutecznie zapewnić komfortową temperaturę w Twoim domu.

Jak działają pompy ciepła i gdzie są stosowane?

Istnieją trzy główne typy pomp ciepła połączone kanałami: powietrze-powietrze, źródło wody i geotermalne. Zbierają ciepło z powietrza, wody lub ziemi na zewnątrz domu i koncentrują je do wykorzystania wewnątrz. Najpopularniejszym typem urządzenia jest powietrzna pompa ciepła, która przenosi ciepło między domem a powietrzem zewnętrznym. Dzisiejsze systemy mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do ogrzewania o około 50% w porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem oporowym, takim jak piece i grzejniki przypodłogowe. Wysokowydajne pompy ciepła we Wrocławiu osuszają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, co skutkuje mniejszym zużyciem energii i większym komfortem chłodzenia w miesiącach letnich. Powietrzne pompy ciepła są używane od wielu lat, ale do niedawna nie były używane na obszarach, w których występowały dłuższe okresy temperatur poniżej zera. Jednak w ostatnich latach technologia rozwinęła się tak, że obecnie oferuje uzasadnioną alternatywę ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych regionach.

Rekuperacja we Wrocławiu jako nowoczesne wymienniki ciepła

Rekuperator to rodzaj wymiennika ciepła, który ma oddzielne ścieżki przepływu dla każdego płynu wzdłuż własnych kanałów, a ciepło jest przenoszone przez ściany oddzielające. Rekuperatory we Wrocławiu (np. ekonomizery) są często stosowane w energetyce w celu zwiększenia ogólnej sprawności cykli termodynamicznych, na przykład w silniku z turbiną gazową. Rekuperator przekazuje część ciepła odpadowego ze spalin do sprężonego powietrza, podgrzewając je przed wejściem do komory spalania. Wiele urządzeń tego rodzaju zaprojektowano jako przeciwprądowe wymienniki ciepła.

Rekuperator – co to jest?

Rekuperator – Wrocław to mechaniczny system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jego zadaniem jest kontrolowanie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach i zapewnienie świeżego powietrza przez cały rok. Czy instalacja tego systemu jest droga? Tak i nie. Ponieważ każdy system wymaga zaprojektowania i zainstalowania, a to pociąga za sobą koszty. Jednak inwestycja ta szybko się zwraca dzięki niskim rachunkom za ogrzewanie domu (niższe nawet o około 40%).

Jak działa system? Zużyte i wilgotne powietrze z wewnątrz opuszcza pomieszczenia przez punkty wywiewne. Przejście przez rekuperator rozgrzewa płyty dyfuzora, a następnie opuszcza budynek przez wyrzutnię. Powietrze nawiewane (napływające z zewnątrz budynku) przechodzi przez czerpnię powietrza, nagrzewa się i trafia do wnętrza m.in. salonu, sypialni, kuchni lub łazienki przez punkt dostawczy. Co ważne, strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego przechodzą oddzielnymi kanałami wentylacyjnymi, dzięki czemu nie mieszają się ze sobą.