wedkarz

Gdzie na ryby w Bytomiu?

Bytom – dotknijmy historii.

Bytom to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, jego początki datowane są na XII wiek. Na przestrzeni stuleci, przechodził z rąk czeskich do niemieckich, aż w 1946 roku finalnie stał się terytorium Polski, ówcześnie Ludowej. Podobnie jak Katowice – miasto to wyrosło dzięki górnictwu i hutnictwu. Do dnia dzisiejszego jest z tym kojarzone. Nic dziwnego, wszak na terenie Bytomia działało aż sześć kopalni węgla kamiennego, nie wspominając o hutach żelaza i elektrowniach. Czy tak silnie uprzemysłowione miasto musi być nieatrakcyjne pod względem wędkarskim? A może to tylko stereotyp i Bytom kryje w sobie kilka wędkarskich perełek?

Przekonajmy się!

Wędkarstwo w Bytomiu to praktycznie koło Polskiego Związku Wędkarskiego numer 3 w Bytomiu. Włodarze koła ustanowili kilka łowisk licencyjnych, którymi opiekują się członkowie poszczególnych sekcji.
Są to odpowiednio: Łan (nr. łowiska 803), Barbara (826), Pod Kasztanami (820), Syrenka (825), Malek (801), Osiedle Miechowice (827), Amendy (816). W sprawie zakupu licencji oraz zapoznania się z regulaminem, zapraszam na stronę internetową koła PZW nr. 3 Bytom
Wody te działają w oparciu o pracę członków sekcji oraz utrzymują się ze sprzedaży licencji. Dominującym gatunkiem jest karp, ale także leszcz i szczupak.
Na terenie miasta znajdziemy kilka wód PZW będących ogólnodostępnymi dla członków Związku. Na szczególną uwagę zasługuje łowisko Pod Topolami (numer 802), które oprócz dogodnej lokalizacji oferuje nam ciekawe warunki wędkarskie – można tam z powodzeniem złowić zarówno białoryb jak i drapieżnika. Dzielnica Rozbark znana jest z kompleksu przyrodniczo-krajobrazowego „Żabie Doły”, na terenie którego znajdują się łowiska Łąka (804) i Kolejarz (805), a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się łowisko Żabie Doły (817). To wody powstały na skutek działalności wydobywczej, a najbardziej popularną zdobyczą jest karp, karaś oraz lin.

Podsumowanie.

Na terenie Bytomia znajdziemy kilka urokliwych miejsc, które okażą się idealnymi ostojami ciszy i spokoju, gdy zapragniemy uciec od zgiełku dużego miasta i cieszyć się urokami wędkarstwa. Pomimo rozwiniętego przemysłu i bogatych tradycji hutniczych, bez problemu znajdziemy tutaj miejsce, które zapewni nam odpoczynek na łonie natury oraz wędkarskie emocje. Chodźmy nad wodę!