Toksyna botulinowa zlikwiduje zmarszczki mimiczne. Kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem i na ich wykonanie decyduje się nie tylko sporo kobiet, ale również mężczyźni. Jedną z popularnych procedur jest likwidowanie zmarszczek toksyną botulinową. Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Toksyna botulinowa, czyli botox

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany to bardzo silna toksyna oddziałująca na układ nerwowy. Wytwarzana jest ona przez bakterie jadu kiełbasianego, które bytują między innymi w ziemi oraz namnażają się w starym mięsie, konserwach.

Działanie toksyny botulinowej polega na zatrzymywaniu przewodnictwa zachodzącego pomiędzy nerwami a mięśniami, co prowadzi następnie do zatrzymania aktywności tkanki mięśniowej. W efekcie mięśnie przestają się poruszać. Stąd w dużych dawkach toksyna ta może prowadzić nawet do śmierci.

Badacze odkryli, że w niewielkich dawkach toksyna botulinowa ma działanie terapeutyczne, ponieważ wprowadzona punktowo w tkankę mięśniową reguluje jej aktywność. Stąd też botox, ponieważ taką nazwę handlową ma toksyna, używany jest w różnych dziedzinach medycyny. Właściwość ta spowodowała też, że jest on stosowany w medycynie estetycznej.

Usuwanie zmarszczek mimicznych

Botox doskonale sprawdza się w usuwaniu zmarszczek mimicznych, które określane są także jako zmarszczki dynamiczne. Są to zmarszczki, które tworzą się na skórze poprzez ruch mięśni twarzy. Widoczne są głównie na czole, przy oczach jako kurze łapki oraz wokół ust – to tam mięśnie pracują najbardziej intensywnie.

Jako że toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, pozwala ona na redukcję zmarszczek mimicznych. Po wstrzyknięciu w skórę zmarszczki zanikają, a skóra staje się wygładzona, wypoczęta. Fachowo wykonany zabieg nie powoduje jednocześnie efektu maski, dlatego tak ważne jest wykonanie go w dobrym gabinecie medycyny estetycznej.

Czas utrzymywania się efektów po zabiegu zazwyczaj wynosi od 4 do 6 miesięcy. Następnie dochodzi do odbudowy zablokowanych połączeń i tym samym zmarszczki znów zaczynają się uwidaczniać. Wtedy zabieg może być wykonany ponownie.

Botox w gabinecie medycyny estetycznej

Zabieg jak botox powinien być wykonany w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej przez lekarza posiadającego odpowiednie uprawnienia. Nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami, aby nie narazić się na poważne niebezpieczeństwo.

Osobom chcącym zapisać się na botoks Chorzów daje dostęp do najlepszych lekarzy wykonujących tego typu zabiegi. Z adresami klinik oraz z ich ofertami można zapoznać się bliżej już teraz na ich stronach internetowych.