Chwościk buraka – jak mu zapobiegać?

Choroby roślin szarłatowatych w znaczący sposób wpływają na obniżenie otrzymywanych plonów. W działaniach ochronnych nierzadko trzeba wykorzystywać szereg działań, zapobiegających porażeniu. Warto wiedzieć, w jaki sposób chronić uprawy przed jedną z najpopularniejszych chorób grzybowych.

Charakterystyka

Chwościk buraka rozprzestrzenia się jedynie w obrębie jego uprawy. Chorobę wywołuje gatunek Cercospora beticola zaliczany do workowców. Infekcję uznaje się za jedną z najbardziej niebezpiecznych schorzeń buraków cukrowych. Pierwsze objawy choroby przyjmują postać okrągłych, wgłębnych i dwubarwnych plam, których średnica nie przekracza 5 mm. Pojawiają się one na najstarszych liściach, zazwyczaj w środkowej fazie okresu wegetacyjnego. Na początku choroby środkowa część plam ma biały kolor, a później przybiera szarą barwę. Silnie porażone fragmenty ulegają zżółknięciu, aż w końcu usychają, kiedy pięćdziesiąt procent ich całkowitej powierzchni jest zainfekowanych. Procesowi obumierania towarzyszy wytwarzanie nowych liści, co prowadzi do stożkowatego wydłużenia głowy korzeniowej buraka. Ekspansja chwościka buraka rozpoczyna się zazwyczaj na początku lipca. Jego rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i temperatura powietrza, przekraczająca 15 stopni Celsjusza. Podobne objawy zaobserwować można w przypadku infekcji upraw plamikiem buraka.

Zapobieganie

Porażenie grzybem prowadzi do wydłużenia głowy korzeniowej rośliny, co utrudnia przeprowadzenie zbiorów, zmniejszając masę korzeni i ilość cukru. Agrotechniczne działania, zapobiegające infekcji obejmują m.in.:

  1. staranne przyoranie ilości po zbiorze buraków;
  2. czteroletnią przerwę w uprawie roślin na tym samym stanowisku;
  3. zbilansowane nawożenie;
  4. właściwe zwalczanie chwastów komosowatych;
  5. wybór odmian o wysokiej odporności.

Warto również zdecydować się na wykorzystanie fungicydów, zawierających związki z grupy: triazoli, benzimidazoli, strobiluryn i ditiokarbaminianów.

Chwościk stanowi duże zagrożenie dla uprawianych buraków cukrowych. Warto więc pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków ochronnych. Dostępne są one na stronie internetowej Syngenta.pl.