5 atrakcji turystycznych na Śląsku

Śląsk to zdecydowanie jeden z najciekawszych regionów naszym kraju. Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy większości mieszkańców innych regionów Polski na myśl o Śląsku to kopalnie i duża ilość zakładów przemysłowych. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że region Śląska i południowa Polska ma znacznie więcej do zaoferowania. Zobaczmy zatem 5 atrakcji na Śląsku, których nie można przegapić!

Katowice – Muzeum i Park Śląski

Na Śląsku znajdują się interesujące miasta obfitujące w historyczne zabytki oraz atrakcje, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu. Zwiedzanie Śląska warto zacząć od jego stolicy i największego miasta, czyli Katowic. Na początku możemy wybrać się do bardzo nowoczesnego Muzeum Śląskiego. Znajdziemy w nim wiele interaktywnych rozwiązań, zabawy światłem i dźwiękiem. Podczas wizyty w muzeum można dowiedzieć się bardzo dużo o historii Śląska. Bardzo ciekawym miejscem jest także malownicza Dolina Trzech Stawów, która nadaje się idealnie dla spaceru i odpoczynku. Będąc w Katowicach, nie można pominąć Parku Śląskiego, który jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Na terenie parku jest ZOO, planetarium oraz wesołe miasteczko. Poza tym bardzo często w parku są organizowane również inne atrakcje.

Klasztor na Jasnej Górze

Sanktuarium na Jasnej Górze to miejsce, do którego przybywają wierni z całego świata. Chcemy jednak zaznaczyć, że religijna stolica Śląska to miejsce nie tylko dla wierzących. Klasztor oraz jego okolica doskonale nadaje się do spędzenia czasu całą rodziną. Najważniejszym punktem zwiedzania Jasnej Góry, jest Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Znajdziemy w nim cudowny obraz Matki Bożej, który sprawia, że od XV wieku Sanktuarium to jest największym sanktuarium maryjnym w Polsce. Na Jasnej Górze odbywa się wiele koncertów religijnych i innych ważnych dla wiernych wydarzeń.

Bytom

Być może dla niektórych jest to zaskoczeniem, jednak Bytom to jedno z miast, które z całą pewnością można umieścić na naszej liście. Część osób bez uzasadnienia uważa Bytom za jedno z najbrzydszych miast w Polsce. Tak negatywne zdanie zmienia jednak już pierwsza wizyta. Bytom wyróżnia się zadbanymi i już dawno odremontowanymi centrum oraz rynkiem. Zwiedzając Bytom, warto odwiedzić takie miejsca jak zabytkowy budynek Poczty Głównej, Plac Akademicki, Kościół św. Wojciecha oraz Operę Śląską. Bytom jest również najlepszym miastem na Śląsku do nocowania, ponieważ jest tańsze od innych miejscowości w okolicy. Apartamenty Bytom znajdują się blisko centrum i zapewniają wszystko, czego możemy potrzebować podczas zwiedzania Śląska.

Kopalnia Guido/Zabrze

Kolejnym miejscem na naszej liście jest Kopalnia Guido, która znajduje się w Zabrzu. Skoro wszystkim Śląsk kojarzy się z górnictwem i kopalnią, powinniśmy wybrać się do zabytkowej Kopalni Guido, która jest jedną z ulubionych atrakcji dla turystów odwiedzających Śląsk. Kopalnia dzieli się na trzy poziomy i każdy z nich charakteryzuje się innymi eksponatami. Poza kopalnią, będąc w Zabrzu, możemy się przejść po centrum i pooglądać zabytkowe kamienice znajdujące się na rynku.

Tyskie Browarium

Ostatnią atrakcją turystyczną na naszej liście jest Tyskie Browarium. Wizyta sprawi dużo radości nie tylko miłośnikom tradycyjnych trunków, ale również turystom, którzy są po prostu zainteresowani ponad 400-letnią historią wytwarzania trunków. Browar w Tychach zajmuje się wytwarzaniem piwa już od ponad 400 lat. Od 2004 roku Browarium otwarło muzeum browaru, które jest otwarte dla zwiedzających. Zwiedzający turyści podczas wizyty mogą degustować najróżniejsze odmiany trunków i zdecydować się na… kąpiel w piwie.